شماره های تماس با ما : آقای معارفی : 09183845789 - خانم فرجی : 09913335630 - آقای خدری : 09182498959

راهنمای خرید چای ساز + معرفی 5 مدل بهترین چای ساز

بازدید: 1,900 بازدید
راهنمای خرید چای ساز + معرفی 5 مدل بهترین چای ساز

خوردن یک فنجان چای یک تجربه آرامش بخش است. چای می تواند چندین فواید سلامتی برای بدن و ذهن شما داشته باشد. این امر منجر به افزایش محبوبیت شده چای شده است و در طول روز افراد بیشتری در خانه و محل کار به تهیه چای مشغول می شوند.

همانطور که افراد بیشتری دنیای شگفت انگیز چای را کشف می کنند، تقاضا برای محصولات چای ساز نیز افزایش یافته است. با این حال، همه چای سازها یکسان ساخته و یا کار نمی کنند که این امر باعث متمایز شدن مدل ها و برندهای چای سازها می شود.

در این پست راهنمای خرید چای ساز به شما کمک می کنیم تا بهترین چای سازی را برای انتخاب کنید و از چای خود لذت ببرید.

فهرست

تاریخچه چای و چای ساز

چای برای بسیاری از فرهنگ ها در جهان چیزی بیش از یک نوشیدنی است. نوشیدن و دم کردن چای آیین‌ها، ابزارها و مناسبت‌های خاص خود را از چین تا ژاپن، تا ترکیه و انگلیس دارد. اگرچه منشاء آن در چین بود، اما در ابتدا به عنوان دارو استفاده می شد زیرا چای دارای فواید بسیاری برای سلامتی است، اما به سرعت در سایر نقاط جهان گسترش یافت و به یک نوشیدنی اصلی تبدیل شد. چای اشکال مختلفی دارد، اما به جز چای های گیاهی، چای سیاه، چای سبز، چای اولانگ و چای سفید بر دنیای نوشیدن چای غالب هستند. برخی از فرهنگ ها چای را با قوری درست می کنند و آن را گرم می نوشند در حالی که برخی دیگر چای سرد را ترجیح می دهند. امروزه رایج ترین روش دم کردن چای استفاده از چای کیسه ای است. شما آب را می جوشانید، آن را در یک لیوان یا فنجان چای می ریزید و چای کیسه ای را به آن اضافه می کنید. اما آیا این بهترین راه برای نوشیدن یا درست کردن چای است؟

انواع چای و نحوه تهیه آن

مردم چای را بیشتر به عنوان یک نوشیدنی لذتبخش میل می کنند، اما چای ساده بیشتر از آنچه ما تصور می کنیم فواید سلامتی دارد. قبل از بررسی فواید چای برای سلامتی، ابتدا اعضای جامعه چای را بشناسیم. تمام چای های غیر گیاهی از برگ های یک گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شوند. آنچه نوع چای را تعیین می کند، مدت زمان فرآوری آن است.

انواع چای
انواع چای

چای سفید همان چای فرآوری نشده است که هنگام دم کردن عطری لطیف می دهد. چای سبز کم فرآوری شده ترین نوع چای است و تنها چای حاوی کاتچین، آنتی اکسیدانی است که از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. از طرف دیگر چای سیاه فراوری شده ترین و ارجح ترین نوع چای سرد است. چای اولانگ چیزی بین چای سبز و سیاه است و طعم میوه ای بیشتری دارد.ممکن است با چای ماچا نیز برخورد کرده باشید که پودر ریز آسیاب شده از برگ های چای سبز مخصوص رشد یافته است.

فواید چای برای سلامتی

چندین مطالعه نشان می دهد که چای ممکن است سلامت شما را بهبود بخشد اما آیا چای واقعا برای شما مفید است؟ سعی می کنم با پاسخ دادن به برخی از متداول ترین سوالات در مورد چای و سلامت، راه هایی را که چای می تواند سلامت شما را بهبود بخشد، توضیح دهم.

آیا چای آبرسان است؟

چای قطعا آبرسان است. در واقع، ممکن است بهترین جایگزین برای آب با کالری صفر باشد.

آیا چای حاوی آنتی اکسیدان است؟

آنتی اکسیدان ها متعدد هستند و هر کدام از آنها برای بدن شما مفید هستند. اما به طور کلی، آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد که به سلول ها و مواد ژنتیکی درون آن آسیب می رسانند، مبارزه می کنند. چای حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. برای بهترین نتیجه، چای سفید را انتخاب کنید زیرا اساساً فرآوری نشده است و آنتی اکسیدان های بیشتری را در خود جای می دهد.

آیا چای کافئین دارد؟

کافئین فواید سلامتی خاص خود را دارد، مانند افزایش متابولیسم، که چای نیز توانایی آن را دارد. با این حال، مصرف بیش از حد آن می تواند بر سیستم عصبی شما تأثیر بگذارد. چای نیز حاوی کافئین است (به نام تئین) اما بسیار کمتر از قهوه.

آیا چای برای ورزش مفید است؟

از آنجایی که آنتی اکسیدان ها می توانند توانایی بدن برای سوزاندن چربی برای سوخت را افزایش دهند، نوشیدن چای ممکن است استقامت عضلات را بهبود بخشد. گفته می شود، عصاره چای سبز به طور فزاینده ای تبدیل به یک نوشیدنی قبل از تمرین در میان ورزشکاران سنگین وزن می شود.

آیا چای ادرار آور است؟

اگر غذا یا نوشیدنی ادرار آور باشد به این معنی است که باعث افزایش دفع ادرار می شود. کافئین که هم در چای و هم در قهوه یافت می شود، یک ماده ادرارآور طبیعی است. با این حال در همه چای ها برابر نیستند. هرچه یک چای کافئین بیشتری داشته باشد، می تواند ادرارآورتر باشد. این باعث می شود چای سیاه بیشترین ادرار آور را داشته باشد در حالی که چای سفید کمترین حالت را دارد.

با توجه به توضیحات بالا هر نوع چای نسبت به قهوه ادرار آور است. برای کسانی که نمی‌دانند آیا چای می‌تواند باعث یبوست شود، این بستگی به مقدار آب بدن هم دارد. مصرف چای یا هر نوشیدنی حاوی کافئین، اگر بدن از قبل کم آب شده باشد، می تواند یبوست را بدتر کند.

آیا چای برای دندان مضر است؟

چندین مطالعه نشان می دهد که چای می تواند از دست دادن دندان را کاهش دهد. یک مطالعه نشان داد که چای تقریباً مانند آب تأثیری بر فرسایش دندان ها ندارد. اما به سراغ چای دم کرده بدون مواد افزودنی مانند شکر، لیمو یا شیر بروید و از چای های یخی شیرین خودداری کنید.

اکنون که می دانید چای فواید بسیاری برای سلامتی دارد، ممکن است بخواهید نحوه درست دم کردن چای را بیاموزید. برای بهره مندی از چای، باید خودتان درست کنید. دم کردن چای در بسیاری از فرهنگ ها مانند یک آیین است و گاهی اوقات برای درست کردن چای عالی زمان و دقت زیادی می طلبد. با این حال، بازار لوازم آشپزخانه بی‌شماری را به عنوان چای‌ساز ارائه می‌کند، از کتری برقی گرفته تا قوری، کتری های ساده و حتی سماور که اساساً چای‌سازهای بزرگ‌تر با شیر آب هستند. از میان ابزارهای متعددی که برای دم کردن چای وجود دارد، دم‌نوش‌ها یا چای ساز ها در فهرست برتر قرار دارند.

چای ساز چیست؟

چای سازها دستگاه هایی هستند که برگ های چای را برای دم کردن در آب داغ نگه می دارند. چای سازهای مدرن نسل بعدی سماورها هستند که برای دم کردن چای استفاده می شد (در برخی از کشورهای جهان مانند روسیه و ترکیه استفاده می شود). به منظور مقاومت در برابر حرارت، چای سازها معمولاً از فولاد ضد زنگ و/یا سیلیکون ساخته می شوند. در حالی که برخی از آنها با یک کتری برقی در پایین و یک قوری با دمنده در بالا ارائه می شوند، برخی از چای سازها یک تکه هستند.

چای ساز
چای ساز

آیا باید چای ساز بخریم؟

به منظور بهره مندی از همه چیزهای خوبی که چای فراهم می کند، ممکن است به خرید چای ساز فکر کنید. مزایای سلامتی چای که در اینجا ذکر شده است در صورتی به بهترین وجه قابل دسترسی است که برگها در آب گرم و زمان بهینه خود را تسکین دهند. ممکن است هوس چای خود را با چای کیسه ای ارضا کنید، اما این چای واقعی نیست. چای بسته بندی شده در کیسه های چای عمدتاً غبار چای است. این بدان معناست که حاوی آنتی اکسیدان های کمتری است که سلامت عمومی شما را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است طعم تلخ چای کیسه ای را تجربه کرده باشید. به این دلیل است که چای موجود در چای نمی تواند گسترش یابد و طعم آن را آزاد کند.

با این حال، اگر برگ‌های چای را در چای‌ساز یا دم‌ساز دم کنید، فواید آن برای سلامتی بیشتر برای بدن شما قابل استفاده خواهد بود. به علاوه، طعم چای دم کرده با چای کیسه ای قابل مقایسه نیست. چای دم کرده طعم بیشتری دارد و بسیار لطیف تر است.

نحوه انتخاب چای ساز مناسب

قبل از خرید چای ساز یا اینکه خود را در راهنمای خرید چای ساز بی پایان غرق کنید، باید از خود بپرسید که از یک چای ساز چه انتظاری دارید.

مطمئن شوید که از مواد مضر برای بدن شما مانند سرب ساخته نشده باشد یا حاوی آن نباشد. یک چای ساز خوب از فولاد ضد زنگ ساخته شده است که دستگاه را نه تنها سالم تر، بلکه قدرتمندتر می کند. چای سازهایی که در فروشگاه بونتک معرفی شده اند از مرغوب ترین فولاد ضد زنگ و دسته های راحت ساخته شده اند تا دستان شما از گرما در امان باشند. برخلاف برخی از چای سازهای موجود در بازار، چای سازهای ارائه شده در فروشگاه بونتک  دارای یک کتری برقی است که می تواند به تنهایی به عنوان آبگرمکن استفاده شود.

قوری در بالا شامل یک دمنده فولادی است که باعث می شود برگ های شل شده چای وارد چای شوند. دمنده قابل جابجایی است و به راحتی با آب ساده تمیز می شود. کتری برقی پس از جوش آمدن آب به طور خودکار خاموش می شود و عملکرد گرم نگه داشتن آن باعث می شود مهمانی چای شما ادامه پیدا کند. چای سازها قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیز می باشد. پنجره آب آن به شما امکان می دهد چای داخل آن را بررسی کنید. می توانید با چای ساز انواع چای از جمله ماچا، اولانگ، چای هیبیسکوس، دمنوش های گیاهی، چای یا هر کدام که به ذائقه شما خوشایند است، درست کنید.

نحوه دم کردن چای عالی با چای سازها

یک چای ساز باکیفیت تفاوت زیادی در عطر و فوایدی که از فنجان چای خود بدست می آورید ایجاد می کند! حتما چای باکیفیت هم بخرید و در صورت امکان چای با برگ های بلندتر یا بزرگتر بخرید! هرچه برگ‌های چای کوچک‌تر باشد، احتمال وجود گرد و غبار چای یا بادکش بیشتر است. هنگامی که آب به جوش آمد، آن را بلافاصله در دم نوش نریزید. صبر کنید تا جوشیدن آب متوقف شود. جوشاندن آب همراه با حباب، برگ های چای را «سوخته» می کند و طعم نسبتاً تلخی ایجاد می کند. با چای سیاه، مطمئن شوید که برگ ها فرو رفته و کاملاً شل شده اند. برخلاف چای سیاه، چای سبز نباید با آب جوشیده درست شود. برای تهیه یک چای سبز لطیف از آبی که تازه شروع به جوشیدن کرده است استفاده کنید.

سهولت استفاده از چای سازها

مانند دستگاه های قهوه ساز، برخی از چای سازهای امروزی می توانند فوق العاده پیچیده باشند. البته همه آنها اینطور نیستند و راهنمای استفاده از آن ها به شما کمک می کند که ببینید آیا می توانید تمام ویژگی هایی را که ارائه می دهد درک کنید. آیا از همه این ویژگی ها استفاده خواهید کرد؟ ممکن است قانع شوید که خرید چای ساز که آب را تا دمای دقیق برای هر نوع چایی که می خواهید دم کنید می جوشاند ، ارزش خرید و هزینه کردن را دارد.

شستشوی چای سازها

قطعات برخی از چای سازها  قابل جدا شدن هستند و می توانید در ماشین ظرفشویی خود بیندازید و آن را بشورید. ممکن است چای سازهای دیگر این گزینه را نداشته باشند و شما باید آن را با دست تمیز کنید. شاید برای شما بهترین قابلیت پاکسازی آسان پس از دم کردن چای باشد که با توجه به آن اقدام به خرید چای ساز کنید.

شستشوی چای سازها
شستشوی چای سازها

انواع چای برای استفاده در چای سازها

اگر دوست دارید انواع چای را امتحان کنید، بهتر است یک چای ساز انتخاب کنید که بتواند همه آنها را به یک اندازه خوب درست کند. در ادامه این پست تعدادی چای ساز خوب از برندهای مشهور برای معرفی آماده کردیم که می توانید از بین آنها مدل مناسب با نیاز خود یکی را انتخاب کنید.

چای ساز اتوماتیک یا دستی؟ کدام را بخریم؟

آیا نیاز دارید که چای ساز شما اتوماتیک باشد؟ اگر می‌خواهید چای را جدی بگیرید و از آن در دمای مناسب لذت ببرید، ممکن است بخواهید روی چایی سازی که می خرید هزینه خوبی کنید که بتواند دمای مناسب را برای هر نوع چای تنظیم کند. ریختن آب داغ خواه ناخواه به چای می‌تواند باعث از بین رفتن طعم‌هایی شود که برگ‌های چای باید به همراه داشته باشند.

برخی از مردم این ایده را دوست دارند که واقعاً مجبور نباشند برای دم کردن چای خود انگشت خود را بلند کنند، همانطور که دکمه قهوه خود را فشار می دهند.

اما اگر دوست دارید چای را به روش دستی درست کنید، مطمئناً هیچ مشکلی وجود ندارد که یک قوری با دم‌دهی تهیه کنید یا به سادگی یک دم‌گر یا صافی برای تهیه چای خود بردارید. فقط مطمئن شوید که آب را تا دمای مناسب گرم می کنید تا بتوانید از چای هایی که دم می کنید لذت کامل ببرید.

چای ساز روهمی بهتر است یا چای ساز کنار هم؟

چای سازها نیز مانند سایز لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه به دسته ها و مدل های مختلفی تقسیم می شوند و دو مدل از آنها یعنی چای ساز روهم و چای ساز کنار هم از پرطرفدارترین چای سازهای موجود در بازار هستند.

چای ساز روهمی

در چای سازهای روهمی ساختار به گونه ای هست که قوری روی کتری قرار می گیرد و بخار آب جوش داخل کتری به کف قوری می رسد و باعث دم کشید چای می شود.این چای سازها با جریان برق کار می کنند و در زمان کمتری قابلیت درست کردن چای را دارد.چای درست شده با چای ساز روهمی طعم و عطر خود را از دست نمی دهد و باعث می شود موقع خوردن چایی از طعم واقعی چای لذت ببرید.

چای ساز روهمی
چای ساز روهمی

چای ساز کنارهم

در چای سازهای کنارهم یک پایه وجود دارید که قوری و کتری در کنارهم روی آن پایه قرار می گیرند.سینی چای ساز کنارهم قابلیت و ویژگی های خاصی دارد که از مهمترین آن ها می توانیم به ضد چکه بودن آن اشاره کنیم که باعث می شود از کثیف شدن اطراف چای ساز جلوگیری شود.

پایه سینی چای ساز کنارهم به دو حالت لمسی و یا دکمه ای بوده و طرز کار آن به این صورت است که پایه مخصوص جریان برق را کتری و قوری می رساند و در زمان مشخص شده آب جوش و چای آماده می شود.

چای ساز کنارهم
چای ساز کنارهم

توان مصرفی چای سازها

توان مصرفی چای سازها نییز با توجه به مدلهای مختلفی که دارند متفاوت است.هرچقدر توان مصرفی چای ساز بیشتر باشد چای نیز در زمان کمتری آماده می شود و برعکس هرچقدر توان چای ساز پایین باشید زمان آماده شدن چای بیشتر می شود.

چای سازهای کنارهم و روهمی هردو دارای مدل هایی هستند که توان مصرفی متفاوتی دارند و اگر شما تجربه کافی در این زمینه ندارید می توانید از کارشناسان فروشگاه بونتک بسته به نیاز خود استفاده کنید.

مقایسه چای ساز روهم و چای ساز کنارهم

همانطور که در بالا گفتیم یکی از ویژگهای مثبت چای سازهای کنارهم داشتن سینی ضد چکه بوده که باعث می شود از کثیف شدن اطراف جلوگیری شود.همچنین استفاده از چای ساز کنارهم بسیار آسان است و آماده کردن چای با آین دستگاه راحت می باشد.

از نقاط منفی چای ساز کنارهم می توان به دو مورد اشاره کرد.مورد اول اینکه چای سازهای کنارهم نسبت به چای سازهای روهمی معمولا توان مصرفی بالایی دارند و مورد دوم نیز فضای اشغال شده این چای ساز هست که باتوجه به ابعاد دستگاه فضای بیشتری را اشغال می کند.

از نقاط قوت چای سازهای روهمی می توان به توان مصرفی پایین و فضای اشغال شده کمتری نسبت به چای ساز کنارهم اشاره کرد.از نقاط منفی چای ساز روهم نیز می توان به عدم داشتن سینی ضد چکه اشاره کرد.

مقایسه چای ساز روهم و چای ساز کنارهم
مقایسه چای ساز روهم و چای ساز کنارهم

معرفی 5 مدل بهترین چای ساز

بعد از اینکه راهنمای خرید چای ساز را مطالعه کردید در این بخش هم با معرفی 5 مدل بهترین چای ساز می خواهیم به ادامه این بحث بپردازیم.این مدل های چای ساز از پرفروش ترین و پرطرفدار ترین مدل های چای ساز بوده و سعی کردیم از هر برند حداقل یک مدل را معرفی کنیم.

چای سازگلد مستر مدل GM7344

چای سازگلد مستر مدل GM7344

چای ساز گلد مستر GM7344 یکی از بهترین چای سازهای موجود در بازار رقابتی اوراسیا و ساخت کشور ترکیه است که به لطف ساختار فولاد ضد زنگ دستگاه چای ساز ، استفاده از آن برای سالهای طولانی امکان پذیر خواهد بود. ساختار بیرونی ساخته شده از با دوام ترین فولاد هرگز زنگ نمی زند ، حتی اگر برای سالها یا مدت طولانی استفاده نشود همانند روز اول می تواند ساختار خود را حفظ کرده و کاملا نو بنظر برسد.

قیمت و خرید چای سازگلد مستر مدل GM7344

چای ساز کرکماز مدل Caytema A331

چای ساز کرکماز مدل Caytema A331

چای ساز کرکماز مدل A331 یکی از محصولات بسیار زیبا و شیک برند کرکماز ترکیه می‌باشد. چای ساز برقی کرکماز دارای توان 1600 وات بوده و از نظر مصرف انرژی کم مصرف می‌باشد. ظرفیت قوری این ست 0.9 لیتر و گنجایش کتری آن 1.7 لیتر می‌باشد و چای ساز قابلیت این را دارد در زمان کوتاهی 20 فنجان چای را برای شما آماده کند.برای ساخت چای ساز Korkmaz Caytema A 331 از استیل ضد زنگ 18/10 استفاده شده است.

قیمت و خرید چای ساز کرکماز مدل Caytema A331

چای‌ ساز روهم دلمونتی مدل DL400

چای‌ ساز روهم دلمونتی مدل DL400

چای‌ ساز روهم دلمونتی مدل DL400 دارای توان 2000 وات بوده و در زمان کوتاهی می‌توانید چای دلچسبی بنوشید و لذت ببرید. ظرفیت کتری چایساز 2.5 لیتر و قوری دارای گنجایش 1 لیتر می‌باشد. بدنه قوری مدرج گردیده و همچنین در داخل آن فیلتر تفاله‌گیر از جنس استیل ضد زنگ وجود دارد.برای ساخت چای ساز Delmonti DL400 از جنس پیرکس استفاده شده که باکیفیت و مقاوم در برابر حرارت می‌باشند. بعد به جوش آمدن آب داخل کتری دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش خواهد شد.

قیمت و خرید چای‌ ساز روهم دلمونتی مدل DL400

چای ساز دسینی مدل Dessini 9009

چای ساز دسینی مدل Dessini 9009

چای ساز دسینی مدل Dessini 9009 با کتری قوری مجزا بر روی صفحه لمسی یکی دیگر از محصولات دسینی است. واحد 1500 واتی ظرف مدت چند دقیقه آب را به جوش می رساند دیگر نیازی به اجاق گاز آهسته یا اجاق مایکروویو پر سر و صدا نیست. کتری بی سیم برای هر آشپزخانه ایده آل است به راحتی آب را برای استفاده در طول روز می گذارد مناسب برای هر چیزی از قهوه چای ، یا کاکائو داغ گرفته تا سوپ فوری یا رشته فرنگی.

قیمت و خرید چای ساز دسینی مدل Dessini 9009

چای‌ ساز پروفی کوک مدل PC-TKS 1056

چای‌ ساز پروفی کوک مدل PC-TKS 1056

چای ساز پروفی کوک مدل PC-TKS 1056 شامل یه قوری و کتری می باشد. ظرفیت کتری 1.8 لیتر است که البته نباید کاملا آن را پر کرد تا آب در آن لبریز نشود. بالطبع ظرفیت قوری کمتر است. ظرفیت قوری 0.8 لیتر است که می‌توان با آب داخل کتری دو بار آن را دم کرد. جنس قوری در چای ساز پروفی کوک ۱۰۵۶ از پیرکس ساخته شده است. کتری نیز شیشه‌ی محکم و نشکن. جنس پایه مانند بیشتر محصولات ساخته شده در پروفی کوک از استیل ضد زنگ ساخته شده است.

قیمت و خرید چای‌ ساز پروفی کوک مدل PC-TKS 1056

چای ساز در چه مواردی استفاده می شود؟

استفاده از چای سازها روشی بهتری برای دم کردن انواع چای ها هستند. با استفاده از چای سازهای برقی برای دم کردن چای اطمینان حاصل می کنید که چای شما طعم عالی دارد.

قیمت دستگاه چای ساز چقدر است؟

قیمت چای سازها بستگی به جنس ، مدل و برند شرکت تولید کننده آن بستگی دارد و قیمت چای ساز از یک میلیون تا چند میلیون متغییر است.

5/5 - (2 امتیاز)
دسته‌بندی راهنمای لوازم خانگی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت